A digitális transzformáció kapcsán már tavaszi kutatásunk is nagy előrelépést jósolt, hiszen akkor a hazai döntéshozók közel 70%-a úgy nyilatkozott, tudatosan szeretné tovább erősíteni vállalata digitális érettségét. Friss nemzetközi felmérések szerint pedig a vezetők 66%-a arról számolt be, hogy azóta számos olyan fejlesztést sikerült megvalósítaniuk, amelyet korábban nem tudtak. Fontos azonban kiemelni, hogy ezek a fejlesztések főleg a távmunka feltételeinek megteremtését vagy az alapvető kiberbiztonsági lépések meghozatalát jelentették – miközben az igazi fejlődés kulcsa az üzleti célokat hatékonyan támogató, minden vállalati funkciót átszövő digitalizáció. Összegyűjtöttük, milyen tech trendekre érdemes odafigyelned 2021-ben, ha tartani akarod a lépést. 

„Az idei év kétségtelenül felpörgette a digitalizációs kényszert, már nem elég többéves terveket gyártani, ideje beszállni a ringbe. Érdekes, hogy a vállalatok 45%-a szerint a digitális transzformáció útjában leginkább az áll, hogy nincs meg hozzá a szükséges technológiájuk. Itt zárul be a kör: a jól megválasztott fejlesztések később önmaguk generálják majd az újabb és újabb innovációkat. Az eredmény: optimalizált folyamatok, költséghatékony működés, feltáruló üzleti lehetőségek. Ezek együtt akár évekkel előre repíthetnek egy céget, nem beszélve arról, hogy óriási versenyelőnyt nyerhetünk a konkurenciánkhoz képest is. A digitalizáció értéket teremt, erre törekszik cégcsoportunk is.” (Gönczy Gábor, Stylers Group CEO)

A pandémia első hulláma alatt nyilvánvalóvá vált mindenki számára, hogy ez most nem a hosszú távú tervek, a lassú fejlesztések vagy a futurisztikus stratégiák időszaka. A vállalatoknak gyors reakciókra épülő akciótervekre, rugalmas üzletmenetre, valamit az ezeket támogató digitalizált folyamatokra van szüksége. Nehéz viszont megtalálni a helyes irányt, még akkor is ha a cégvezetők valóban elkötelezettek az IT fejlesztések iránt. 

Adunk néhány tippet azzal kapcsolatban, milyen tech trendek fogják meghatározni a digitális fejlesztéseket jövőre a nemzetközi és hazai piacon egyaránt: 

Home office

Az elmúlt hónapokban nyilvánvalóvá váltak az otthoni munkavégzés előnyei: a működési költségek jelentősen csökkentek, a munkavállalók produktivitása sok esetben javult. Úgy tűnik, a cégek hosszabb távon is átmentik a home office megoldásokat a járvány utánra, mindez pedig a munkaerőpiac átalakulását, és akár egy új migrációs tendenciát is elindíthat. Elengedhetetlen, hogy megtaláld a megfelelő IT eszközöket a távoli munkavégzés tartós biztosításához. 

Confidential Computing

A „bizalmas számítástechnika” az egyik legnépszerűbb adatbiztonsági téma napjainkban, a hozzá kapcsolódó protokollok és jó gyakorlatok kialakításával ugyanis olyan cégóriások foglalkoznak, mint a Google, a Microsoft vagy az IBM. A Confidential Computing technológia lényege nem csak a védeni kívánt adatok, hanem a teljes számítási folyamat titkosítása, mellyel további biztonsági falakat húzhatunk az érzékeny információk köré. Így gyakorlatilag egy széfbe zárt széfben kezelhetjük és tárolhatjuk a titkos banki vagy egészségügyi adatokat, és akár a gépi tanulási folyamatokat is kockázatmentesen futtathatjuk rajtuk. Egy olyan korban, ahol az adat a legnagyobb érték, érdemes foglalkozni ezzel a technológiával!

Jön az 5G

2021-ben visszavonhatatlanul megérkezik az 5G, hiszen a személyes kapcsolattartási lehetőségek korlátozásával minden eddiginél nagyobb techfüggés jellemzi világunkat. Nincs olyan vállalat vagy szervezet, mely megengedhetné magának, hogy elérhetetlen legyen a mobilalkalmazása vagy éppen kudarcba fulladjon az általa szervezett videókonferencia, így minden eddiginél stabilabb hálózatokra lesz szükség. Az 5G terjedése lehetővé teszi, hogy a korábbiaknál sokkal nagyobb számítási kapacitást és sávszélességet igénylő tevékenységeket is biztonsággal végezhessenek a cégek.

Microservice

Az alapvető és teljeskörű digitális átállás útjában gyakran az a legnagyobb akadály, hogy a cég informatikai rendszere merev és a legkevésbé sem szolgáltatás-orientált. Emiatt az üzemeltetés is nehézkes és költséges lehet, így aki olyan rugalmas infrastruktúrát szeretne létrehozni, melyre hosszabb távon is építeni lehet, a microservice megoldásokat hívhatja segítségül. Ezzel skálázható, magas rendelkezésre-állású, párhuzamos szolgáltatáson alapuló architektúra hozható létre, mely kisebb, üzleti folyamatok mentén szétbontott elemekből épül fel, így fokozatosan építhető be a már meglévő vállalati informatikai rendszerbe.

Business Intelligence

A Business Intelligence már évek óta szerepel minden cégvezető szótárában, a valóságban azonban kevesen tudják valóban hatékonyan alkalmazni. Az üzleti intelligenciára irányuló fejlesztésekkel a vállalat birtokában lévő információk gyors elemzésére és rendszerezésére törekszik, mellyel számos feladatot automatizálhat, egyszerűbbé és megalapozottabbá teheti a döntéshozatali folyamatokat, a vizualizáció pedig új dimenziókat nyithat meg a kapacitástervezésben vagy éppen a készletkezelésben.

Mesterséges intelligencia

Jövőre várhatóan még inkább felpörögnek a mesterséges intelligenciához (AI) és a gépi tanuláshoz (ML) kapcsolódó fejlesztések, az ipari jóslatok szerint 2022-re a modern technológiák 80%-a ezekhez kapcsolódik majd. Az AI-t és az ML-t használhatjuk a kibervédelem vagy éppen az ügyfélmenedzsment terén is, de a rendelkezésünkre álló üzleti adatok új szempontú, hatékony elemzéséhez is nélkülözhetetlen.