Hogyan próbálunk ki új fejlesztési technológiákat, illetve hogyan validálunk ötleteket? A Stylersnél erre is megvannak a megfelelő módszerek.
Fejlesztési eszköztárunk bővítése
A Stylersnél kísérletező gondolkodásmódra vagyunk beállva. Ha tehetjük, figyeljük, mérjük, monitorozzuk a használt vagy csupán hallomásból ismert fejlesztési technológiákat, és ha az adott projekt körülményei megengedik, ha nagyobb mozgásterünk van a kísérletezésre, akkor új technológiákat vonunk be a szoftverfejlesztésbe. Néha előfordul az is, hogy már a megbízás maga olyan, hogy új technológiát igényel a kivitelezése. Nyilván csak olyan technológiákkal bővítjük a fejlesztési eszköztárunkat, amelyekkel még hatékonyabban tudjuk szolgálni ügyfeleink igényeit. Ezért a használhatóság, a praktikum, az idő- és emberi erőforrás-szükséglet az elsődleges szempontok egy-egy újabb technológia tesztelésénél. Egy bevált fejlesztési nyelv, technológia vagy folyamat azután a Stylers Group projektjeinek szerves részét képezi.
Bizonyíték kell, nem ígéret
A szoftverfejlesztési projekt elején, a tervezési szakaszban szoktuk kutatni, milyen új technológia mellett tegyük le a voksunk. Utánanézünk a lehetőségeknek – például szakmai fórumokon, konferenciákon –, aktuálisan vannak-e olyan újabb fejlesztési technológiák, amelyekkel érdemes lenne egy próbát tennünk. Ekkor készül el a POC (proof of concept), a koncepciónk bizonyítéka, majd dokumentáljuk a kutatási eredményeket.
Kellenek a megcáfolhatatlan bizonyítékok ahhoz, hogy lássuk, valóban megfelelő-e az adott technológia a számunkra. Ez a bizonyítási eljárás akár hosszabb időt is igénybe vehet. A lényeg, hogy kétségbevonhatatlanul bizonyítva legyen, hogy a technológia, a koncepció, a fejlesztési javaslat a Stylers Group projektjei során megvalósítható, eredményt produkál, és hozzájárul a megbízások sikeres kivitelezéséhez. A bizonyíték általában egy vagy több kísérleti projektünkből származik.
A validálás szabályrendszere a Stylersnél
Amit mindig megnézünk egy-egy új technológia validálásakor:
- Megvizsgáljuk a technológia stabilitását.
Mennyire standard? Mennyire dokumentált, és a dokumentációnak milyen a mélysége és a minősége? Mekkora a hivatalos és a közösségi támogatása? Ezeket mind áttanulmányozzuk a validáláshoz.
- Mérlegeljük a költségvonzatot.
Egy új technológiánál a járulékos költségeknek és a majdani bevételnek ésszerű arányban kell állnia egymással. Ha az új technológia túlságosan nagy anyagi terhet róna a vállalatra, mérlegeljük, érdemes-e vele foglalkozni.
- Összegezzük a POC tapasztalatainkat és a kezdeti benyomásokat.
Természetesen a saját kutatásainkra is támaszkodunk egy-egy új technológia validálása során. Összevetjük a kritériumrendszerünk szerint, megvizsgáljuk, értékeljük saját szempontjaink, benyomásaink alapján.
- Utánanézünk szakemberkínálatnak.
Az sem utolsó szempont egy új technológia bevezetésénél, hogy a mennyire ismert az IT-sok körében, tudunk-e rá gyorsan megfelelő szakembert találni rá. Ha esetleg annyira kevés fejlesztő ismeri a nyelvet, ha szűk az a bázis, akikből válogathatunk, lehet, nem éri meg foglalkoznunk vele.
Mindezekből levonva a konzekvenciákat döntünk a tesztelt technológia sorsáról: integráljuk-e a projektfolyamatainkba vagy sem.
Ötletgyűjtés házon belül is
Gyakran a havi rendszerességgel megtartott fejlesztési hitvitáink során kerül a látókörünkbe egy-egy újabb, jónak tűnő fejlesztési technológia. Ha hasznosítható ötlet merül fel, azt megvizsgáljuk, és a megfelelőnek értékelt elképzeléseket beépítjük a folyamatainkba. Hasonlóan járunk el a StylersLabs keretén belül alkalmazott, valamint a workshopokon felmerülő újabb technológiákkal is.
Sokrétű tudásfelvétel
Az újonnan validált technológiát az a Scrum csapat integrálja először, amelyiknek szüksége van rá a projektje megvalósításához. A tudás elsajátításának módja mindig a csapattagoktól függ. Általában házon belül kérnek segítséget, de a Braining Hub oktatói is tudnak nekünk segíteni az új tudás felvételében. Ha valaki online szeret tanulni, akkor kurzusokat veszünk, de előfordul, hogy a „mélyvíz” technikát használják a csapattagok, és menet közbe szedik fel az új szoftverfejlesztési technológiákhoz szükséges tudást.