Többször írtunk már az agilis módszertanokról – legutóbb a Product Owner szerepét jártuk körül interjú formájában. Folytatva megkezdett Scrum-sorozatunkat most Krisztiánnal, Bencével és Viktorral, a Stylers Group Scrum Mastereivel szerepkörükről és feladataikról beszélgettünk.

Mi a Scrum Master szerepe és feladata a Scrum csapaton belül?

Bence: Az előző beszélgetés során a Product Owner szerepe mellett kitértünk a Scrum Masterére is. Az ott kifejtett pásztor-pásztorkutya-nyáj hasonlatban a Product Owner a pásztor, ő adja a közös víziót, a Scrum Master pedig a pásztorkutya, aki terelgeti és megvédi a nyájat, illetve segít irányban tartani azt. Ami talán kimaradt abból a cikkből, és itt érdemes lenne megemlítenünk az az, hogy a Scrum Masternek nem csak az egész nyájra kell figyelnie, hanem ha abból egy-egy bárány elkóborol, akkor azokat külön-külön vissza kell terelnie a többiekhez. A valóságban egy Scrum csapat esetében ez az eltávolodás gyakran abban nyilvánul meg, hogy tagok közül valaki talajt vagy irányt veszít, és ezt felerősítheti benne akár egy olyan remote időszak is, mint amiben most vagyunk. Ilyenkor a Scrum Masternek az a feladata, hogy ezt az embert úgy hozza vissza, hogy újra kapcsolódni tudjon csapathoz és a közös célhoz – tehát a csapatkohézió újramegteremtésében játszik nagy szerepet, és a surlódások feloldása is az ő felelőssége. 

Viktor: Bence analógiája nagyon jó, mert ebben a példában megmutatkoznak a pásztorkutyának olyan tulajdonságai, amelyek a való életben is nélkülözhetetlenek egy Scrum Masternél: a hűség, az alázat, illetve a nyáj, tehát az emberek ismerete, és az a körültekintő figyelem, amely a csapat minden tagjára kiterjed, és senkit nem hagy elveszni. 

Krisztián: Nagyon érdekes szerepkör a Scrum Masteré, hiszen elkötelezett a csapat felé, de mindenképpen figyelembe veszi azt is, amit a Product Owner mond. Kicsit mintha kereszttűzben lenne, és védőfalat képezne a csapat köré, ugyanakkor nagyon fontos kapocs a csapat és a Product Owner, illetve a csapat és az ügyfél között. Feladata, hogy a csapatdinamikát fenntartsa, a haladást elősegítse – és néha ez áldozatokkal is jár. 

Milyen eszközökkel dolgozik egy Scrum Master? Hogyan tudja minél jobban megismerni az embereket?

Viktor: Itt is nagyon fontos az alázat, illetve az, hogy időt és energiát szánjon arra, hogy jó kapcsolatot ápoljon a csapat tagjaival. Elengengedhetetlen, hogy mindig megfigyeljen, akár értintkezésmentesen – jelen körülmények között – és ítélkezésmentesen is, embereket és folyamatokat egyaránt. Persze azon túl, hogy van egy közös küldetésünk, minden Scrum Master más tapasztalattal, tudással és szocializációval rendelkezik, így az eszközeink eltérhetnek, de a szándék és az irány szerintem ugyanaz. 

Bence: Ezt annyival tudom kiegészteni, hogy a hangsúly a kapcsolatokon és a kapcsolódáson van. Így fontos kiemelni, hogy ideális esetben Scrum Master nem “csak úgy lesz” valaki. Előfordul sajnos, hogy egy Project Managert hirtelen megkérnek arra, hogy scrum masteri vagy product owneri feladatokat lásson el, pedig ezek az övétől eltérő szerepkörök. Persze egy Project Managernek is meglehet az érzékenysége és a nyitottsága a kapcsolatokra, de mégis teljesen más mentalitás és mindset kell a Scrum Master pozíció betöltéséhez, mint amivel esetleg korábban ő dolgozott. Már csak azért is, mert ennél a szerepnél nincs alá-fölé rendeltségi viszony, egy Scrum Master senkinek nem a főnöke vagy vezetője, hanem a többiekkel közösen dolgozik egy cél elérésén, feladata pedig, hogy segítse a csapat minél hatékonyabb működését. 

A Viktor által említett kapcsolódáshoz nagyon jó eszközök a one-on-one beszélgetések, amelyek során mindig egy adott ember működésére és szükségleteire lehet koncentrálni. Illetve ha egy Scrum Master egy friss csapatba kerül bele, akkor egyáltalán nem rossz az sem, ha az elején csak megfigyel, hiszen előbb ki kell ismernie a csapatot, és megértenie, hogyan működnek együtt és külön-külön is. 

Krisztián: Az elhangzottakon kívül még számos eszköz áll rendelkezésre, és ezek akkor különösen hasznosak, ha maga a Scrum Master is új a vállaltnál, és még egyáltalán nem ismeri az embereket. Nálunk a Stylersnél például minden új csapattag kitölt két személyiségtesztet (erről korábban egy blogbejegyzésünk is született), amelyekből az első a DISC modell személyiségtípusaiba sorolja be őket, a másik pedig mozgatórugóikat méri fel. Az elmúlt években ezekre elkezdtünk a korábbinál is nagyobb tudatossággal odafigyelni, és szerintem ez az igyekezet kifizetődött – hiszen ezek a tesztek kiindulópontként szolgálhatnak a csapattagok megismerése során, jól be lehet lőni velük bizonyos személyiségjegyeket és attitűdöket, hogy ne a nulláról kelljen elkezdeni a közös munkát. Ha egy Scrum Master tisztában van ezekkel az eredményekkel, akkor tudja, hogyan kezeljen valakit például annak megfelelően, hogy egy introvertáltabb vagy extrovertáltabb típusról van-e szó. Nem minden emberhez könnyű közel kerülni, és ezt nem is érdemes erőltetni, de ha egy Scrum Master rendelkezik kellő emberismerettel és tapasztalattal, akkor valószínűleg tudni fogja, mikor jó az időzítés. 

Hogyan tudja a Scrum Master segíteni a vállalat egyéb tagjait? Például a HR szakembereket?

Krisztián: Általában a HR és a Scrum Masterek között nagyon jó viszony alakul ki, hiszen mindannyian az emberekre figyelnek. Mi abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy a HR vezetőnk, Judit korábban Scrum Master szerepet töltött be, és most is részt vesz a közös megbeszéléseinken, nemrég pedig a Spotify Health Checkbe is bevontuk. Ezeken az alkalmakon nagyon sokszor a felszínre kerülnek olyan információk, amelyek a HR-nek is hasznosak lehetnek, így mindenképpen nagy előny, hogy ő is velünk tart. 

Bence: A Scrum Master sokszor olyan bizalmas szituációba kerül egy one-on-one megbeszélés során, amely csak rá tartozik. Még véletlenül sem szabad besúgóvá válnia, viszont ha valami súlyos dolog történik a csapat egyik tagjával, akkor arról a HR-t érdemes tájékoztatnia, hiszen egy HR vezető bizonyos esetekben sokkal könnyebben tud megoldást nyújtani a felmerülő problémákra. 

Mitől lesz valaki egy igazán jó Scrum Master? És milyen hibákat tud véteni?

Viktor: Nem hátrány, ha proaktív, ha van megoldókészlete és sok olyan élettapasztalata, amelyeket a napi munkája során hasznosítani tud. Szerintem az számít hibának, ha szereptévesztésben van, tehát felvesz egy olyan vezetői attitűdöt, amely a Scrum Masternek nem sajátja. Ez nem egy hatalmi pozíció, nem irányításra, hanem ennél sokkal finomabb és intelligensebb eszközökre van szükség – fontos, hogy a Scrum Master a servant leadership elve szerint működjön. 

Krisztián: Ezeken túl egy Scrum Masternél szerintem mindenképpen előny az is, ha van legalább egy minimális IT háttértudása, mert így könnyebben meg tudja értetni magát a csapattal. Illetve az is fontos, hogy jól ismerje a különböző módszertanokat és gyakorlatokat, és ezeket következetesen tudja alkalmazni. A szereptévesztés nagyon jó gondolat, és szerintem csak úgy lehet elkerülni, ha a szervezeten belül minden pozíciónak megvannak a maga, mindenki számára ismert határai. Azért vannak ezek a szerepek a Scrumban, hogy betartsuk őket – hiába van nekem szakmai rálátásom a projektre, nem az én hatásköröm megmondani, milyen megoldásokat kellene a fejlesztés során alkalmazni. 

Bence: Viktorhoz kapcsolódva én is a servant leadershipet és a szereptévesztést emelném ki a lehetséges buktatók közül. Nem baj, ha nincs meg rögtön a minimális IT hozzáértés – viszont fontos, hogy meglegyen a nyitottság, és a Scrum Master mindig törekedjen arra, hogy meg is értse a fejlesztők problémáit, ne csak megoldani akarja azokat.