Az Ananda Subscription platformon keresztül a felhasználók havi előfizetésen keresztül meditációkat érhettek el, illetve mivel a rendszer elemezte szokásaikat és viselkedésüket, személyre szabottan ajánlásokat is kaptak. 2015-ben, a felület megalkotásakor még kevésbé terjedt el ez az üzleti modell, így még a hullám elején, pont időben határoztuk el, hogy ezt az ötletet érdemes lenne kivitelezni. 

Adottságok

Azon túl, hogy felismertük a lehetőséget, a projekt elindításában az is motivált minket, hogy ügyfelünknek, a Chopra Centernek már akkor is volt egy Meditation Experience nevű terméke, amelynek működését tanulmányoztuk. Ez az üzleti modell úgy próbálta vásárlásra ösztönözni célközönségét, hogy egy évben háromszor ingyenesen elérhetővé tett egy meditációs albumot. Ez azt a célt szolgálta, hogy az emberek megszeressék és a szokásaik közé emeljék a meditációt, aztán pedig megvásárolják a terméket, miután lejár annak díjtalan elérhetősége. Ezzel a működéssel kapcsolatban a statisztikák elemzése után felismertünk egy problémát: ebben a modellben egy idő után mindig új embereket kell toborozni ahhoz, hogy a meglévő felhasználókat ki tudja a rendszer szolgálni. Ugyanis a kiszolgálási díj és a szerverköltség adottak, viszont ha az új vásárlások lassulnak vagy megállnak, a jelenlegi felhasználók pedig továbbra is hallgatják az elérhető audió anyagokat, akkor egy idő után a bevétel és a költség grafikon keresztezni fogja egymást, és többe fog kerülni kiszolgálni a meglévő ügyfeleket, mint amennyi profit az új eladásokból keletkezik – erre kerestünk megoldást. Ezen túl az is fontos volt számunkra, hogy a meglévő hanganyagokat teljesen más formában, kreatívan csomagolva tudjuk újrahasznosítani, és egy új terméket alkossunk belőle. 

Megoldások

Az Ananda Subscription egy előfizetés-alapú modell volt, tehát működése során pontosan tudni lehetett, mennyi költséggel jár a fogyasztók kiszolgálása, illetve azt is, hogy minden feliratkozás után profitot fogunk termelni – mivel egy átlagos felhasználó nem kerül annyiba, mint amennyit fizet, és ha esetleg lemondja, onnantól szintén nem jár többi kiadással. Így ez a rendszer nem tud olyan helyzetbe kerülni, hogy folyamatos eladásra kell törekedni annak érdekében, hogy fenntartsuk a platformot. 

Volt egy másik újító megoldásunk is: a meglévő összes tartalom újrahasznosítása. Albumok formájában rengeteg meditációs hanganyag állt rendelkezésünkre, ügyfelünk CD-n árulta ezeket. Átalakítottuk, megvágtuk ezeket, külön vált a szöveg és a hang, hogy sokkal több variációban felhasználhatóak legyenek – a zenék loopolhatók voltak, ezáltal el tudtuk azt érni (ami akkor még elég nagy újdonság volt ezen a területen), hogy a felhasználók, beállíthatták, mennyi ideig szeretnének meditálni. Így a platform számtalan variációs lehetőséget kínál azáltal, hogy a “Mix&Match” funkción keresztül szabadon lehetett párosítani az elérhető meditációkat és az aláfestő zenéket. Másik jellemzője a nagy fokú személyre szabhatóság volt: a szabadon megválasztható a meditáció hosszán kívül, a zene és a beszéd hangereje is külön szabályozható volt, és a felhasználók személyre szabott ajánlásokat kaptak, melyek figyelembe vették szokásaikat, kedvelt stílusaikat, életkorukat, geo adataikat és egyéb tényezőket.

Technológiák

A rendszer minden platformon (asztali gépen, mobiltelefonon, tableten) működött, tervezésekor számos szempontot vettünk figyelembe, hogy a később elkészülő alkalmazás minden felületet ki tudjon szolgálni. A fő irányelvünk a ma már evidens „mobile first” gondolkodásmód volt – akkor ez még nem volt ennyire egyértelmű, de azt mutatták a trendek és a statisztikák, hogy mindenképpen ebben a megoldásban kell gondolkodnunk. Az alkalmazás elkészítése során a naprakész technológiák minden előnyét igyekeztünk kiaknázni, ezzel támogatva a későbbi üzemeltetést, újabb funkciók integrálását.

A webes lejátszó egy külön alkalmazásként lett leprogramozva, melyet az egyik leginnovatívabb frontend technológiával, a Reacttel fejlesztettünk. A ReactJS szavatolja, hogy a lejátszó a népszerű zene stream-elő alkalmazásokhoz hasonlóan interaktívan, oldalújratöltés nélkül legyen képes működni. Az lejátszó is API-on keresztül kommunikál a backenddel, a mobil alkalmazásokhoz hasonlóan.

Az alkalmazás erősen tartalomalapú – audió és képi fájlok -, ezért mindenképpen szükséges volt CDN (Content Delivery Network) alkalmazására is, hogy a webes és mobil applikációk is a leghatékonyabban legyenek kiszolgálva.

A mobil platformok támogatása egyelőre Android és iOS oldalról adottak, és ezek közül külön érdekesség volt számunkra az iOS, ugyanis ez volt az első projektünk, ahol átálltunk a hagyományos Objective-C-ről az Apple által fejlesztett Swift programozási nyelvre.

Az ajánlási rendszert és a kereső motort az AWS Elasticsearch szolgáltatással viteleztük ki, mely lehetővé teszi, hogy nagy terheltség esetén is gyorsan és költséghatékonyan tudjuk kiszolgálni felhasználóink igényeit.