Minden eddiginél nagyobb népszerűségnek örvend az online vásárlás, ez pedig már nem csupán az aktív korú lakosság körében jellemző: a fiatalabb generációk is aktív résztvevői az e-commercenek. A vállalatok számára nem csupán az jelent kihívást, hogy hogyan feleljenek meg a Z generáció fiataljai számára, hanem legfiatalabbak, az Alfa generáció igényeit is ki kell elégíteniük. Legújabb elemzésünkben azt vizsgáltuk, miként írják át a “digitális bennszülöttek” az e-kereskedelem jövőjét, és ehhez hogyan tudnak alkalmazkodni a vállalatok.
A Z generáció Magyarországon 1,5 millió főt jelent: ezek a 12-26 év közötti fiatalok egyre nagyobb vásárlóerővel rendelkeznek, és határozott elképzeléseik és elvárásaik vannak, legyen szó termékekről, szolgáltatásokról vagy vásárlási élményről. Számukra mi sem természetesebb annál, hogy bárhonnan, bármikor vásároljanak, leginkább mobiltelefonon. És hogy mik a legnépszerűbb termékek a körükben? Egyértelműen a ruházati termékek (60%), illetve a szépségápolási termékek (41%) a Mastercard felmérése szerint. A kutatásból az is kiderül, hogy a megkérdezett fiatalok 76%-a havi rendszerességgel vásárol online. Habár jelenleg a generáció jelentős része még szülői támogatásból (30%), vagy részmunkaidős tevékenységekből (19%) szerzi a fő bevételét, hatásuk az e-kereskedelemre nagyobb, mint gondolnánk: egy amerikai kutatás eredménye azt mutatja, hogy a szülők 70%-a kikéri Z generációs gyermeke véleményét, mielőtt megvásárolná az adott terméket.
Az “alfák” már a kanyarban vannak
A 2010 után született Alfa generáció már az igazi “digitális bennszülött” korosztály, akik számára a mobiltelefon pont annyira természetes része a mindennapoknak, mint az evés vagy az alvás. Ez a generáció sokkal hamarabb fog belépni a potenciális vásárlók körébe, mint elődei, azonban a vásárlási mintákban inkább a szüleiket követik, nem a Z-hez hasonló, újító szocializálódásról van szó az e-kereskedelem világában. Amire viszont fel kell készülnie a piacnak az az, hogy az alfák figyelmét már nem lehet hosszabb ideig lekötni – gondoljunk csak az egyre nagyobb népszerűségnek örvendő TikTok-ra, amely kifejezetten rövid, átlagosan 60 másodperces videóiról híres -, és a hirdetések és reklámok sem váltják ki már belőlük a kívánt hatást. Megoldásként szolgálhat a “gamifikáció”, vagyis a játékalapú információátadás szemléletének átvétele, amely igen sikeres az Alfa generáció körében – az ilyen irányú fejlesztésekkel felkészülhetnek a kereskedők a jövő generációira.
Ha azt mondjuk a Z generáció tagjaira, hogy óriási gazdasági jelentőséggel bírnak, akkor ez az „alfákra” különösen igaz. Becslések szerint 2024 végére közel 2 milliárd lakos tartozik majd ebbe a korosztályba, vagyis várhatóan ez lesz a valaha élt legnépesebb generáció – felbecsülhetetlenül értékes vásárlóerővel. Természetesen egyelőre csak tapogathatjuk, mire is lesz majd igénye a jövő webshop-látogatóinak, de azt már most tudhatjuk, hogy a gyorsan átlátható, egyszerű, vizuális formában átadott üzenetek lesznek majd igazán hatékonyak. Az is biztosnak tűnik, hogy még fontosabb lesz a többcsatornás értékesítés, a közösségi platformok – főként a videómegosztók – közvetlen becsatornázására pedig mindenképpen szükség lesz. Ezek olyan stabil pontok, amelyeket már most magabiztosan követhetnek azok az e-kereskedők, akik a jövőben is sikeresek szeretnének lenni.