A Stylers Groupnál célok mentén működünk együtt, ezek határozzák meg stratégiáinkat és mindennapjainkat. Gönczy Gáborral és Laczkó Gáborral, Stylers Group társalapítóival arról beszélgettünk, miért így érdemes ezt csinálni. 

Hogyan működik a Stylers Groupnál a célok meghatározása?

L. Gábor: A Stylers Group egy közösség és egy szoftverfejlesztő cég, amely digitális projektek kivitelezésével foglalkozik. Sokféle típusú projektünk van, és minden divíziónk (HR, IT, Értékesítés, Marketing, folyamatfejlesztés, pénzügy, jog és menedzsment) azon dolgozik, hogy mindél hatékonyabban támogathassa ezek sikerességét. Agilis szemléletmód szerint, azon belül is a Scrum (néha Kanban) módszertan elvei alapján működünk együtt, és ez hatalmas segítség, hiszen így az ügyfél kérései mellett támaszkodhatunk egy keretrendszer előírásaira is. Két hetes sprintekben dolgozunk, és a mikrocélokat a csapatok közösen határozzák meg – ezek a kisebb célok viszik lépésről lépésre előre a projekteket, amelyeknek mindig van egy végcélja is. 

G. Gábor: Ezen túl a különböző divízók úgy járulnak hozzá leginkább ezek sikerességéhez, hogy ők is olyan célokat határoznak meg saját maguk számára, amellyekkel az egész vállalat működését teszik még hatékonyabbá. A legnagyobb közös célunk a küldetésünk (“Create Value With Us”) – mindenkit ez visz előre. Az, hogy értéket szeretnénk teremteni, sosem fog változni – és gyakorlatilag ezt a nagy, mindenkit egybefogó célt bontjuk tovább mindig eggyel kisebb lépésekre. Az első ilyen bontás a jövőképünk, amely 1-3 évre szól, és a küldetésünket a közeljövőre vonatkoztatva definiálja és eggyel megfoghatóbbá teszi. 

Ezt követően az éves célokat divíziónként lebontjuk kisebb egységekre, negyedéves célokat meghatározva, amelyekkel kapcsolatban az az alapszabály, hogy ne fogalmazzunk meg 2-3-nál többet belőlük. Ezekhez aztán 3-5 kulcsértéket rendelünk hozzá – ez pedig azért fontos, hogy pontosan mérhetővé váljanak a sikerek és a kudarcok is. A negyedévek végén mindig visszatekintünk, és kielemezzük az elért eredményeket: a siker pozitív motivációt ad, a sikertelenségnek pedig fel kell tárni az okát, és fontolóra venni azt, hogy érdemes-e azt a célt a következő negyedévbe továbbvinni. 

A magánéletetekben is hasonlóan határozzzátok meg a céljaitokat?

G. Gábor: Igen, én nagyon hasonlóan. A műegyetemi analtikus gondolkodás és mérnöki szemlélet hozott egyfajta rendezettséget az életembe. A magánéletben is célokat definiálok, minden évben kielemzem az előző éves céljaimat és azok eredményességét, illetve meghatározom a következő évieket. Ezeket a saját project management toolomba is fel szoktam vinni, és naponta foglalkozom velük, hogy mindig szem előtt tartsam, miben szeretnék fejlődni. 

Miért fontos megosztani a célokat a közösség minden tagjával?

L. Gábor: A legjobb, ha egy szervezetben alulról és felülről is jönnek igények, és idális esetben ezek átfedésben vannak egymással. Nemrég beszélgettünk arról a divíziók vezetőivel, hogy hamarosan elkezdünk a célokon felül kulcsértékeket is megosztani a közösséggel annak érdekében, hogy megtaláljuk a közös pontokat. A tapasztalat azt mutatja, hogy ha munka közben rá tudsz kapcsolódni egy kulcsértékre vagy egy megfogható célra, eredményesebben végzed a feladataidat. 

Tényleg elengedhetetlenek a célok a sikerhez?

G. Gábor: Igen, mert sokkal fontosabb az, hogy miért csinálsz valamit, mint az, hogy mit csinálsz – és ha van célod és küldetésed, akkor van miérted. Az életünk egyharmadát munkával töltjük, így nem mindegy, hogy milyen célból tesszük ezt.  Azt kiemelném, hogy nem szabad túl nehéz célokat megfogalmazni, ugyanis ha túl sokat határozunk meg, akkor fókuszt veszítünk. Az sem jó, ha nagyon alacsonyan van a léc, hiszen akkor a teljesítmény csökken. Ennek nincs megosztható receptje, érezni kell, meddig érdemes feszíteni a húrt. 

Szokott konfliktus, egyet nem értés lenni a divíziók céljainak meghatározásakor?

L. Gábor: Szerencsére nem volt még ilyen tapasztalatunk. Szerintem ha van egy eggyel magasztosabb cél, azaz egy jövőkép vagy egy küldetés, akkor az apróbb célokat könnyen meg tudjuk határozni úgy, hogy ezeknek legyenek alárendelve – így mindenki azonosulni tud velük.

Csatlakozz Te is hozzánk!

Ha szívesen lennél közösségünk tagja, itt találod nyitott lehetőségeinket!