A Stylers Group egy korábbi megbízása szükségessé tette a cég személyes jelenlétét az Egyesült Államokban is. Tiszavölgyi Péter, a Stylers egyik alapítója ezért költözött ki 2011-ben, így kezdetben egy konkrét projekt product owner-i feladatai mellett dolgozott a kinti jelenlét kialakításán is. Mára már elmondható, hogy a munkája sikeresnek bizonyult, miközben olyan tapasztalatokat szerzett, amelyek Amerikában és itthon is jól hasznosíthatók – ezekről beszél most a blog olvasóinak.
A megbízás, amely miatt szükségessé vált a költözés, a Visual MD nevű céghez kapcsolódott, amelynek a Stylers fejlesztőket szállított be. A New York-i cégnél a személyes jelenlét azért volt fontos, hogy ez a projekt zökkenőmentesen haladjon, és a cég jól tudja reprezentálni magát a megbízók felé. „Olyan emberre volt szükség, aki átlátja a projektet, együtt tud ötletelni a vezetőséggel, és a megbízói igényeket érthetően tudja lefordítani a fejlesztők nyelvére” – foglalta össze Péter.
14 órás munkanapok
A kinti jelenlét arra is lehetőséget adott, hogy új ügyfelek megszerzésével a Stylers megvesse a lábát az amerikai piacon is, ez azonban kemény dió volt, hiszen napi 8 órában el kellett végezni a Visual MD-hez kapcsolódó feladatokat, majd ezen felül időt allokálni az új ügyfelek megszerzésére, hogy ne egyetlen projekt jelentse a Stylers kinti lábát.
Ekkor érkezett a képbe Deepak Chopra, eleinte az ő projektjei igényelték a legtöbb extra erőforrást, de ez egyfajta belépő is volt egy olyan körbe, amelyre lehetett alapozni a későbbiekben. „Mielőtt véget ért a Visual MD-s együttműködés, megérkezett a felkérés Deepaktól, hogy költözzünk át New Yorkból San Diegóba, mivel az ottani cége rengeteg megbízást adna nekünk. Esetükben az élő események és a fizikai termékek voltak a leghangsúlyosabbak, viszont a digitális jelenlétük nagyjából nulla volt. Ezzel pedig elindult egy olyan együttműködés, amelyben nem digitális termékekből készítettük el a digitális verziót – és mivel rengeteg ilyen termékük volt, így ezen a területen felbecsülhetetlen tapasztalatokat szereztünk.”
A Stylers meglátta a piaci rést, és az értékesítésben is elkezdett olyan szolgáltatásokra fókuszálni, amelyek élőben már jól működnek, de a digitális jelenlétük nem elég erős, vagy akár konkrétan nem létezik. Ennek legtöbbször az az oka, hogy sok cég nem is nagyon tudja, hogy milyen lehetőségeik vannak ezen a területen, szóval a Stylers nem csak a fejlesztésben segít, hanem tanácsadóként is mellettük áll a folyamat során.
Sportsérülések kezelése, team augmentation és nonprofit
„Az egyik ilyen ügyfelünk Joe Hippensteel, aki sportsérülések utáni fizikoterápiával foglalkozik, és egy egészen különleges módszertant alakított ki, amely sok esetben már a műtétre váró pácienseknek is segített a javulásban, sőt, nem ritkán abban, hogy teljesen elkerüljék a sebészeti beavatkozást. San Diegóban nagyon erős a katonai jelenlét is, itt zajlik a fókák (Navy SEALs) képzése is, így bőven voltak páciensei, mi pedig abban segítettünk neki, hogy a módszere minél több emberhez juthasson el az online csatornákon keresztül” – mesél az egyik ügyfelükről Péter.
Emellett a fő vonal a 2013-as költözés óta a Deepak Choprától érkező megbízások sorozata volt, az Oprah-val közös meditation challenge is ilyen projekt volt, Péter megfogalmazása szerint szinte ki sem látszottak a munkából, így 2018 közepén kezdtek csak el másfelé nyitni. Ez pedig a fejlesztői csapatok kiszervezése, főleg startupok számára, vagyis a team augmentation. „A Magyarországról dolgozó fejlesztők alkalmazása nagyon is megéri ezeknek a cégeknek, hiszen olyan jól képzett embereket kapnak, akiket a tudásuk alapján helyben már rég leigazolt volna valamelyik tech-óriás, például a Microsoft vagy a Netflix. Ráadásul nagyon pozitívak a visszajelzések is, mindenhol azt kapjuk, hogy kifejezetten szeretnek velünk dolgozni, mert a fejlesztőink képesek önállóan is döntéseket hozni, és nem áll le a projekt az időeltolódás miatt, ha valamilyen egyszerű kérdés felmerül.”
A különféle profitorientált munkák mellett Péter olyan projekteken is dolgozik, amelyek inkább a szívéhez állnak közelebb, ilyen például a San Diego Tech Hub nevű kezdeményezés, amely a környékbeli IT szakemberek összehozásáért indult el. Amellett, hogy a HR szakemberektől a fejlesztőkig mindenkinek platformot biztosít, az is fontos célja, hogy a hátrányos helyzetű fiatalok oktatásában vállaljon szerepet – ez pedig abszolút sikersztori, hiszen nincs egy éve, hogy elindult, de már több mint kétezren csatlakoztak a mozgalomhoz.
Mit hozhat a jövő?
Amerikában a Stylers főleg közepes vállalatoknak dolgozik, ezeknek pedig nagyjából hasonlóak az igényeik, mint az itthoni nagyvállalatoknak, így az ott megszerzett tudás jól hasznosítható Magyarországon is. Ráadásul ez a helyzet technológiai szempontból komoly lépéselőnyt is jelent, hiszen az előfizetéses termékekkel szerzett gyakorlati tapasztalat épp mostanában kezd jól jönni hazai terepen – erre remek példa a hvg360.
És bár jósolgatni senki nem szeret, Péter arról is mondott pár mondatot, hogy milyen irányokat lát most az USA-ban, amelyek kis késéssel valószínűleg hozzánk is befutnak majd: „Az AI machine learning lehet a következő trónkövetelő, ezen a területen már el is kezdtünk különféle technológiákkal ismerkedni és építkezni – ez otthon még úri huncutságnak tűnhet, főleg azért, mert a cégek sok esetben nem is gyűjtik azokat az adatokat, amelyek egy ilyen rendszer felépítéséhez szükségesek. Ebben az is szerepet játszik, hogy kint jobban felvállalják a kudarcot és a bukást, aztán mennek tovább előre, míg Magyarországon inkább kivárják, hogy a nemzetközi vállalatok mit alkotnak egy területen, és ha stabilnak és elfogadottnak tűnik, akkor belevágnak, ahogy ez történt az előfizetéses modellek átvételével is.”
Péter úgy gondolja, hogy ebben az esetben talán nem kell 10 éves lemaradással számolni, egyszerűen azért, mert egyre több ember dolgozik a szoftverfejlesztésben világszinten és itthon is, és minden a digitalizálódás útján van – így pedig az ehhez kapcsolódó megoldások is gyorsabban érnek majd ide.