A Braining Hub a teljesen kezdőknek szóló tanfolyamok mellett olyan vállalati képzéseket is szervez, amelyekre a munkáltató küldheti el a már fejlesztői tapasztalattal rendelkező munkavállalóit. Ezek a képzések több nyelvet és területet érintenek, illetve értelemszerűen sokkal specifikusabbak, mint a belépő tanfolyamok. Itt ugyanis általában az a felállás, hogy van egy probléma, amelyre jó megoldást jelenthet egy új nyelv, keretrendszer vagy épp futtatási környezet – ez utóbbi kategóriába tartozik a Node.js is, amelyről Kovács Balázs, a Stylers Group fejlesztője mesélt.
A Node.js képzés a maga 1-1,5 éves múltjával relatíve újoncnak számít a képzési kínálatban. Ami miatt bekerült, az nem más, mint az a képessége, hogy az alapvetően frontend programozási nyelv, a JavaScript backend oldali futtatására kínál lehetőséget.
Platformfüggetlen megoldás online alkalmazásokhoz
A Windowson, Linuxon és Mac OS-en is futó, nyelvként JavaScriptet használó Node.js egy olyan, ingyenes szerverkörnyezet, ami a Google V8-as motorjára épül. A környezet legnagyobb előnye maga a programnyelv, amivel implementálták, ugyanis JavaScripttel lehet fejleszteni, amely egy könnyen megtanulható nyelv, így aránylag kis időráfordítással el lehet kezdeni a Node.js-ben való fejlesztést is” – mondja el az alapokat Balázs.
Adja magát a kérdés, hogy milyen esetekben célszerű ehhez a környezethez fordulni, és Balázsnak erre is van válasza: „Használata főleg akkor válhat szükségessé, ha gyorsan kell prototípust vagy MVP-t csinálni, vagy sokkal fontosabb a domain. Mivel más megoldásokkal, például a PHP-val szemben itt aszinkron működés valósul meg, sokkal rugalmasabban lehet használni az elkészült szoftvereket, szóval egy startup életében hasznos eszköz lehet. Ugyanakkor azt sem szabad elfelejteni, hogy a Node.js végeredményben single threaded, ezért vállalati környezetben, nagy terheltség és komplexitás mellett nem jól skálázódik, tehát nem lehet rá többszálas, nagy terhelést bíró rendszereket építeni.”
Agilisabbá válhat a fejlesztői team
Balázs szerint a Node.js mérettől függetlenül minden vállalatnak tud újat nyújtani. „A KKV-k esetén a fejlesztők sokszor a régi gondolkodásmódokban ragadnak, őket ki lehet ebből mozdítani a modern JavaScript szolgáltatásaival és a friss, új technológiákkal. Nagyvállalatoknál pedig azért lehet érdemes megismerkedni vele, mert egy ottani C# vagy Java programnyelvhez képest a JavaScript sokkal rugalmasabb, így egy prototípus-összeállításánál sokkal dinamikusabb, agilisabb tud lenni az a csapat, amelynek egy ilyen eszköz is van a kezében.”
Mivel JavaScript-alapú, így ennek a programnyelvnek az ismerete mondható a beugrónak erre a képzésre, bár van néhány olyan befoglaló nyelv, amelyekből a programkódot át lehet fordítani JavaScriptre. Ezek közül manapság a legfelkapottabb és legkiforrottabb a TypeScript, amely vállalati környezetben meglehetősen elterjedt, a fordítás lehetőségének köszönhetően pedig a képzést akár TypeScript-alapon is meg lehet tartani. Emellett nem árt, ha a résztvevők rendelkeznek alapvető webfejlesztői tudással is, például ismerik és értik a HTML-t, a CSS-t és a HTTP protokollt is.
Minden a megrendelő igényeire szabva
Mivel a vállalati képzések esetében nem klasszikus iskolarendszerű oktatásról van szó, minden a megrendelőre szabott: nincs őszi-tavaszi félév, illetve az időbeosztást, a konstrukciót és a tematikát is az adott cég igényeihez igazítjuk. Emellett arra is van lehetőség, hogy kihelyezett módon, a megbízó irodájában történjen az oktatás. „A gyakorlatközpontú tematika miatt nem javasoljuk a 15-20 főnél nagyobb csoportokat, de általánosságban elmondható, hogy minél kisebb a csoport, annál interaktívabbak lehetnek az órák. A javasolt létszám a 6-8 fő, de mi is tudjuk, hogy mindenhol mások az igények.”
Fontos információ az is, hogy a gyakorlati alkalmak során egy saját alkalmazást is felépítenek, ahol begyakorolják az eszközök használatát – a létrejött kódbázis pedig jó kiindulási alap lehet egy későbbi éles projekthez is.