Manapság már alapvető elvárás, hogy a fejlesztéseknél a mobilos felhasználókra kiemelt figyelmet fordítsunk. Ezzel nem is mondtunk túl nagy újdonságot. Alapvetően három formában lehet ezt kivitelezni: mobilra optimalizált weboldalakkal, alkalmazásokkal, illetve progresszív webalkalmazásokkal. Jelen cikkünkben az egyre terjedő köztes megoldás, a progresszív webappok (PWA-k) világát tekintjük át vázlatosan.

Mi is az a progresszív webalkalmazás?

Egészen röviden a progresszív webappok olyan weboldalak, amelyek képesek a mobilapplikációkhoz hasonló funkcionalitást biztosítani. Például kezelhetik a kamerát, mikrofont, a telefon tárhelyét, és tudnak push üzeneteket is küldeni.

Előnyök és hátrányok

A PWA-k előnye, hogy a weboldal kivitelezői is képesek őket elkészíteni, ebből kifolyólag sokkal kevesebbe kerülnek, mint egy (illetve legalább kettő) natív alkalmazás.

További előnyük szintén a költségoldalon mutatkozik meg, hiszen a natív alkalmazásokhoz képest minimális karbantartást igényelnek, mert nincs teendő akkor, ha az operációs rendszereknek egy újabb verziója jelenik meg. Ha számszerűsíteni akarjuk a fentieket, akkor azt lehet mondani, hogy egy progresszív webapp költsége nagyjából 20%-a egy natív alkalmazásénak. Így jelentős megtakarítást jelenthet működtetésük.

Persze nincsen rózsa tövis nélkül, így a hátrányokról is érdemes pár szót ejteni. A legfontosabb közülük a sebesség. Ez egyszerűbb megoldásoknál szinte észrevehetetlen, viszont olyan alkalmazásoknál, ahol sok operáció van felhasználói oldalon, inkább a natív app javasolt.

A másik hátrány a technológiából fakad, számolni kell azzal, hogy a felhasználók 2-5%-a (Internet Explorert használók) számára nem fog megfelelően működni. Ezért fejlesztés előtt érdemes egy gyors pillantást vetni az analitikára.

Hibrid alkalmazások

Anélkül, hogy nagyon belemennénk, érdemes megemlíteni a tényt, hogy a jelenlegi alkalmazások nagyjából 80%-a úgynevezett hibrid alkalmazás. A hibrid alkalmazások olyan  webes appok, amelyek köré platformfüggő rétegek kerülnek attól függően, hogy milyen eszközön telepítik őket. A hibrid appok a Chrome böngészőt használják. Népszerűségük magyarázata pedig abban keresendő, hogy a felhasználók számára a natív appokhoz hasonló funkcionalitást kínálnak – azonban cserébe a karbantartásuk is hasonló erőforrást kíván. A technológia hátránya a natív alkalmazásokkal szemben a sebesség, előnye pedig a nagyobb funkcionalitás volt. A progresszív webalkalmazások mostanra jutottak el oda, hogy a hibrid alkalmazások teljes funkcionalitását tudják kínálni, ráadásul gyorsabban és olcsóbban.

Mikor érdemes a progresszív webalkalmazást választani?

Mielőtt megválaszolnánk a kérdést, egy érdekes tendenciára hívnánk fel a figyelmet az alkalmazásokat illetően. Elmúltak már azok az idők, amikor az okostelefonok hőskorában csordultig pakolták a felhasználók alkalmazásokkal a telefonokat. Manapság egyre kevesebb alkalmazás van a userek telefonján, ráadásul azokat is jóval rövidebb ideig használják. Letöltenek valamit, jellemzően egy kényelmi szolgáltatást, majd amikor már nincs rá szükségük, törlik.

Érdemes ezt a tényt figyelembe vennie bárkinek, aki új alkalmazást szeretne fejlesztetni. Ez pedig a progresszív webappok irányába mutat. Vagyis új projektekhez érdemesebb a költséghatékonyabb megoldást választani.

Mi a helyzet a meglévő applikációkkal? Attól az esetek többségében óva intenénk bárkit, hogy natív alkalmazását progresszív webalkalmazásra cserélje, azonban hibrid alkalmazások esetében már indokoltnak tűnik a váltás.