Számtalan kutatás és statisztika foglalkozik az e-kereskedelem dinamikus növekedésével. A hazai piac növekedése is figyelemre méltó, évi nagyjából 20% növekedéssel tudnak kalkulálni az online kereskedők. A csábító méretű piac és a tendenciák az elmúlt években olyan óriásokat is vonzottak, melyeknek alapvetően nem az online értékesítés a főprofiljuk elég például a Tesco-ra gondolni.

Az első lépések egyszerűek

Ma Magyarországon legalább 6-8 ezer webáruház működik, és számuk is folyamatosan emelkedik. Webáruházat indítani relatív egyszerű. Számtalan kész, dobozos megoldás készült a kereskedők számára. A Shopyfiy, Shoprenter, UNAS, Woo-Commerce (a teljesség igénye nélkül) egyszerűvé teszi a webshop-készítést bárki számára. Ezek a kompakt rendszerek a legtöbb piaci szereplő számára bőven elegendő funkcionalitást kínálnak és éveken át megfelelőek lehetnek. Rengeteg érvet lehet felsorolni a dobozos webáruházak mellett, ezek közül pedig rendre első a költséghatékonyság. Egy előfizetéssel az e-kereskedő az egyedi fejlesztés árának töredékéért kap egy működő rendszert, melybe kis túlzással csak fel kell tölteni a termékeit és már meg is kezdheti az értékesítést.

A legnagyobb webáruházak mégis egyedi fejlesztést használnak

A hazai e-kereskedelem éves bevétele 2018-ban átlépte az 1000 milliárd forintot, ami hatalmas számnak tűnik és az is. Azonban az sem elhanyagolható, hogy ennek a 1000 milliárdos árbevételnek a 30-35%-a a 10 legnagyobb hazai webáruháznál realizálódott. Ezek a webáruházak pedig kivétel nélkül egyedi fejlesztésűek.

Egy dobozos webshop bőven elegendő lehet a piacra való belépésre, sőt arra is, hogy valamilyen réspiacon piacvezetők legyünk vele, az igazán nagy bevétel viszont egyedi fejlesztést kíván.

Miért van ez így?

Egy bizonyos méret és árbevétel felett a dobozos webáruházak egyszerű működése már hátrányt jelent. Cserébe a kereskedők kénytelenek alkalmazkodni egy meglévő rendszerhez és ahhoz igazítani működésüket. Bármennyire is testre szabhatóak megjelenésükben a dobozos webáruházak, a háttérben futó folyamatok ugyanazokat az – egyébként átgondolt – sémákat követik, melyek a nagy átlagnál működnek, azonban nem lehetnek teljesen egyediek.

Egy szemléletes példával élve: vásárolunk egy konfekció öltönyt, ami ha szerencsénk van pont megfelelő méretben, esetleg itt-ott igazítanak is rajta. Azonban még így sem fog annyira pontosan passzolni, mint egy olyan darab, amit egy szabó egyedileg készít. Az e-kereskedelemben ez még kényelmetlenebb lehet. A példánál maradva: egy idő után a lábunkból vagyunk kénytelenek levágni a nadrág helyett.

Az egyedi fejlesztés alatt azonban nem kell feltétlenül azt érteni, hogy a nulláról kezdünk felépíteni egy webáruházat. Egy adott webshop-motort használva is van lehetőség annak testreszabására a kész modulok, microservice-k használatára és integrációjára, időt és költséget spórolva ezzel.

Kinek van szüksége egyedi fejlesztésű webáruházra?

Olyan ügyfeleknek ajánljuk az egyedi fejlesztésű webáruházat, akik átgondolt értékesítési folyamathoz keresnek megoldást, vagyis nem szeretnének kompromisszumot kötni működésükben azért, hogy beférjenek valamilyen dobozos rendszer kínálta funkcionalitásba.

Ez egy hatalmas technológiai ugrás, sok esetben még annál is nagyobb, amikor valaki a fizikai értékesítését helyezi át az online térbe. Akkor van értelme, ha az ügyfél pontosan definiálni tudja értékesítési folyamatát és tudja, hogy melyek azok a területek, ahol fejlődést szeretne elérni.

Melyek lehetnek ezek?

  • külső rendszerekkel való integráció
  • automatizációk
  • ügyfélszegmentáció

Bár ezek egyike-másika a bérelhető webáruházakban is elérhető, az egyedi fejlesztés mind a megvalósítás sebességében, mind annak minőségében új szintre tudja emelni a működést. Ha nagyon akarja az ember, akkor egy dobozos webáruházat össze lehet hegeszteni mondjuk egy dobozos hírlevélküldővel és mondjuk egy raktárkészlet-kezelővel, azonban a tapasztalat azt mutatja, hogy ezek a megoldások csak ideig-óráig működőképesek. Aki próbálta már, pontosan tudja, hogy miről beszélünk, esetleg pont kínjában, megoldást keresve olvassa ezt a cikket. A megoldás pedig: egyedi fejlesztés.

Egyedi fejlesztésű webáruház – korlátlan lehetőségek

Az egyedi fejlesztésű webáruházak legnagyobb előnye a sokoldalúságban és a komplexitásban rejlik, ugyanis egy ilyen rendszer nem csak direkt értékesítési felületet adja. Korlátlan lehetőséget kínál a vállalati ERP rendszerekkel történő integrációra, készlettervezésre és olyan konverziónövelő funkciókra, mint a az automatikus árazás és akciók, loyalty-programok. Mindez pedig közvetlen és gyorsan realizálódó versenyelőnyt jelent egy olyan piaci szegmensben, mely továbbra is dinamikusan növekszik, ám nem pontosan úgy, mint korábban megszokhattuk. Mostanra már Magyarországon is a felnőtt internetezők 91%-a már vásárol is online. Így ha egy webáruház forgalmat akar növelni, akkor már nem elsősorban az új vásárlókra építve tudja azt megtenni, sokkal inkább a kosárérték és a vásárlások gyakoriságának növelésével.

***

Az ilyen irányú nemzetközi és hazai tapasztalatainkat a közeljövőben egy workshop-sorozatban fogjuk megosztani az érdeklődőkkel, ahol részletesen körbejárjuk a nagyvállalati e-commerce technikai lehetőségeit és megoldásait.

Ha nem szeretnél lemaradni, akkor már most jelezheted érdeklődési szándékodat, és küldünk meghívót!